OHLÉDNUTÍ ZA XV. VŠESOKOLSKÝM SLETEM

Účastníci sletu
Jsme dvě malé vesnické mateřské školy – MŠ Suchovršice a MŠ Libňatov. V září 2011 jsme se rozhodli vstoupit do TJ Sokol Libňatov a nacvičovat s dětmi sletovou skladbu “Ať žijí duchové". Autory skladby jsou Jana a Milan Sobotovi. Oslovila nás hudba, kterou všichni známe ze stejnojmenného filmu, choreogarfie i skutečnost, že skladba je hravá, plná změn a dokonce se v choreografii skrývalo překvapení – malí trpaslíčci. Před každým cvičením zazníval náš pozdrav: "Duši, duši, duši, cvičení nám sluší!" a po cvičení druhý: "Duch duchovi praví: cvičení nás baví!" Přestože je skladba určena pro rodiče, děti a mladší žactvo, rozhodli jsme se ji cvičit také. Rodiče nám nahradili učitelky a zaměstnankyně jednotlivých MŠ, trpaslíci byly 3–4 leté děti ze školek a "žluťásky" nám děti 5–7 leté. Společně jsme tak postavili celý základní čtverec, kde cvičilo 8 dospěláků, 8 trpaslíků a 16 žlutých cvičenců. Děti si skladbu okamžitě zamilovaly a s chutí se pustily do nácviku. Tenkrát jsme ještě netušili, že skončíme až v Praze na stadionu SINOT TIP ARÉNA v Edenu.
Na první secvičné v Náchodě, která byla koncem listopadu 2011 si nás chtěl podchytit sám autor skladby, pan Milan Sobota. Upřímně řečeno, nejprve byl lehce v šoku, jak malé děti jsme si do nácviku vybrali, ale záhy pochopil: všichni cvičili s velkým zápalem a hlavně, uměli už v listopadu skladbu téměř celou. Poradil nám nějaké vychytávky v choreografii a oznámil menší změny a byl to právě on, který nám po secvičné vnuknul myšlenku: "proč nejet do Prahy, když jsou děti tak šikovné". Od té doby jsme o Prze mluvili čím dál tím častěji.
Přišlo jaro a s ním předsletová akademie v Úpici, kde jsme poprvé vystoupili. Bylo to fajn, povedlo se! Následovaly oblastní slety ve Dvoře Králové, v Novém Hrádku, v Hradci Králové a bylo rozhodnuto. Děti se orientují i v cizím prostředí velice dobře, skladbu cvičí s chutí, všichni nás podporují, tak proč nevyjet do hlavního města.
Tak se stalo, že v sobotu 30.6.2012 odpoledne vyráží na cestu vlakem 25 dětí s doprovodem 12 dospělých a 3 studentek na celý týden do Prahy. Rodiče nám dali důvěru, které si velice vážíme a také jsme  všichni dělali maximum, aby naše výprava byla úspěšná. První 3 dny jsme po Praze podnikali výlety: v neděli: Staroměstské náměstí + orloj, Karlův most a pozdravili jsme cvičence v průvodu. Po obědě krátký odpočinek a odpoledne na letiště. V pondělí jsme děti dopoledne vzali k Tyršovu domu, zubačkou na Petřín, do zrcadlového bludiště a na Pražský hrad, kde děti viděly i střídání stráží, po té jsme si prohlédli Katedrálu sv. Víta a vrátili se k obědu. Po obědě odpočíváme  a odpoledne jsme si pohráli na zahradě u školy.
V úterý jsme už měli první zkoušku, ve středu druhou a odpoledne jsme pluli vyhlídkovou lodí po Vltavě z Rašínova nábřeží do Tróji. Děti tak viděly i tančící dům, Národní divadlo a Čertovku. Čtvrtek byl ze všech dnů nejnáročnější, to jsme měli dopoledne projížděčku a odpoledne generálku. V pátek jsme balili kufry, odpoledne vystoupili se svou skladbou a ukázali jsme celému národu, jak jsme "malí, ale šikovní" a už jsme spěchali na vlak a "hurá" za maminkami.
Když se teď ohlédnu za naším společným týdnem, musím podoktnout, že naše skupina byla výmečná hned ze tří důvodů: za 1.: nejmenší děti v celém celku (místo školáků nám cvičili předškoláci, za jiné celky tuto stejnou pozici vykrývali dospěláci :)), za 2.: místo maminek cvičili učitelky (děti byly poprvé týden z domova bez rodinných příslušníků), za 3.: doprovázel nás po celý týden sám starosta TJ Sokol Libňatov – Jéňa Balcar a hospodář TJ Sokol Libňatov Aleš Kosiina a starostka obce Suchovršice Lenka Hozová.
Celý týden jsme si užívali slunečné počasí. Bylo mimořádné horko, ale pomocí rozprašovačů, které nám nahrazovaly sprchy jsme teplo přečkali ve zdraví.
Bouřky nás tak trochu "strašily" až v noci a to děti krásně spinkaly.Týden v Praze se povedl a po vystoupení před publikem nutno říci, že stál za to! Atmosféra v Edenu byla nepopsatelná. Diváci nás podpořili bouřlivým potleskem, úžasné bylo, jak se i jednotliví cvičenci z jiných skladeb dokázali vzájemně povzbudit. Se svou dlouholetou kamarádku Ivou Pichovou ( ředitelkou MŠ Libňatov a cvičitelkou libňatovského celku), jsme zrealizovali svůj sen a dostali se do Prahy na všesokolský slet. Nutno říci, že nelitujeme, naopak, za 6 let pravděpodobně vyrazíme znovu :) / foto
Za MŠ Suchovršice Dana Kultová